MALINOWE AKTUALNOŚCI

2016-01-13

GOŚCIE Z MEKSYKU

W dniu 13.01.2016 r.odbyło się spotkanie z wyjątkowymi  gośćmi z Meksyku:  Panią Marią Ortiz – Torres dyrektorką i wykładowczynią jedynej w Meksyku trzyletniej szkoły dla położnych w San Miguel del Allede, która prowadzona jest przez założoną przez nią fundację CASA. Fundacja ta, zajmuje się kobietami w sposób holistyczny. Położne tam pracujące prowadzą edukację seksualną, antyprzemocową, żłobek, przedszkole, a także schronisko dla ofiar przemocy. Z fundacji  Crear Artey Consciencia  przybyli: Laura Casillas Lopez, Walter Diaz Ovalle i Oscar Serna Jaramillo.  Fundacja ta zajmuje się pracą z dziećmi, młodzieżą, a także dorosłymi. Ich praca polega na edukacji poprzez opowiadanie historii. Zajmują się oni min.edukują specjalistów jak pracować z młodzieżą wykorzystując te techniki. Pracują również z nieletnimi matkami, jest to bardzo duży problem w Meksyku. Oscar Serna Jaramillo jest również lekarzem ginekologiem położnikiem, który aktywnie działa na rzecz poprawy opieki okołoporodowej. Podczas spotkania goście opowiedzieli o pracy jaką wykonują w Meksyku, o sytuacji w szpitalach meksykańskich i współpracy między położną a lekarzami. Spotkanie mimo zimowej aury było niezwykle ciepłe. Goście z Meksyku odwiedzili podczas tygodniowego pobytu tylko 3 miasta w Polsce: Poznań, Kórnik i Warszawę.

Nasi goście spotkali się z dyrektorem GPSK przy ulicy Polnej w Poznaniu oraz ordynatorem Oddziału Porodowego, który oprowadził nas po największej porodówce w Polsce . W samo południe spotkaliśmy się z Burmistrzem Miasta i Gminy Kórnik, panem Jerzym Lechnerowskim, zwiedziliśmy równiez piękny kórnicki zamek. Maria Otiz Torres – wykładowczyni ze  szkoły dla położnych, przeprowadziła w Malinowej Szkole Rodzenia specjalne szkolenie dla położnych, dotyczące min. możliwości obrotu dziecka z położenia miednicowego na położenie główkowe. Szkolenie było bardzo ciekawe i inspirujące.

Nasi goście wrócili już do ciepłego Meksyku. W Polsce podobało im się mnóstwo rzeczy. Dużą atrakcją okazał się padający śnieg i piękne zimowe widoki.  Laura Casillas zapytana o największe zaskoczenie podczas podróży do Polski odpowiedziała, że zadziwiły ją polskie położne. W oczach Laury jesteśmy mocnymi, zdecydowanymi i pewnymi swojej wartości kobietami, które dzięki tym cechom osiągnęły to, co dla Meksykanek jest odległym celem- samodzielność zawodową.

Galeria tej aktualności: