Rady dla taty

Hurra , będę tatą

Dwie kreseczki na teście ciążowym to widok niecodzienny. Macie więc prawo do bardzo różnych odczuć. Ale od Was zależy, które wezmą górę.

 • Radość. Po prostu ogromnie cieszy was to, że niedługo zostaniecie rodzicami.
 • Zaskoczenie. Kiedy ciąża nie była planowana. Wkrótce jednak przyzwyczaicie się do nowej sytuacji.
 • Niezadowolenie. Bo ciąża psuje Wasze plany. Pamiętajcie jednak, że nie ma sytuacji bez wyjścia.
 • Niepokój o maleństwo. Chcielibyście, żeby było zdrowe, a na razie nie możecie tego sprawdzić. Z pewnością zyskacie więcej spokoju po pierwszym badaniu USG.

Co możecie odczuwać

 • Poczucie spełnienia. Zgodnie z porzekadłem, że prawdziwy mężczyzna powinien posadzić drzewo, wybudować dom i spłodzić syna.
 • Niepokój przyszłość. Bo czujesz się odpowiedzialny za utrzymanie rodziny.
 • Bunt. Mężczyzna może mieć poczucie, że przestaje być ważny, a jego uczucia zaczynają schodzić na dalszy plan.

Humory żony to nic przyjemnego, doskonale to wiemy. Ale gwałtownym burzom naprawdę można zapobiec. Jak? Odpowiednim zachowaniem.

 • Bądź cierpliwy i czuły. Jeśli Twoja ukochana ma pretensję, że przyniosłeś jej lody zamiast śledzia, choć jeszcze przed chwilą miała ochotę na coś słodkiego, nie próbuj z nią dyskutować. Po prostu idź po śledzie.
 • Pomagaj jej. Co prawda brzuszka jeszcze nie widać ale twoja partnerka ma prawo odczuwać większe niż dotychczas znużenie i zmęczenie.
 • Bądź dla niej wsparciem. Zapewniaj, że wszystko się ułoży, a ona będzie fantastyczną mamą.
 • Zachowuj się szarmancko. Twoja żona nie przestała być kobieta. A adoracji potrzebuje nawet więcej niż kiedyś, bo często boi się, że stała się mniej atrakcyjna.

Dużo rozmawiaj z żoną. Dowiaduj się, jak rośnie paluszek w brzuszku. Dzięki temu ty szybciej przywiążesz się do dziecka, a żona będzie miała pewność, że bardzo ci na nich zależy.

Jak ja mam ochotę na seks...

Choć seks nie powinien sprawiać problemów podczas ciąży, zdarza się , że tak jest. Co ty możesz zrobić żeby było tak dobrze, jak przed ciążą?

 • Bądź dla żony bardziej czuły niż zazwyczaj. Szczególnie na początku ciąży kobieta jest bardzo wrażliwa i mocno przeczulona.
 • Absolutnie nie bądź nachalny w sprawach seksu. Raczej staraj się swoją ukochaną rozpieszczać niż dopominać się o stosunki.
 • Przede wszystkim rozmawiaj o tym. Być może ma ona problemy z zaakceptowaniem swojej nowej figury; uświadom jej, że cudownie jej do twarzy z nową kobiecością i że tobie też się ona podoba.
 • Działaj powoli. W myśl powiedzenia, że kropla drąży skałę -zaczynaj od bardzo delikatnych pieszczot, a zobaczysz, że z czasem przyszła mama nabierze ochoty na coś więcej
 • Spróbuj zaakceptować to, że teraz bardziej jest skupiona na sobie i dziecku, a zapomina o tobie. Nie zapomina ale kocha już nie tylko ciebie.

KIEDY NIE MOŻNA:

 • Jeśli ujście szyjki macicy jest zbyt wcześnie rozwarte albo szyjka jest zbyt skrócona.
 • Jeśli wcześniej były poronienia.
 • Przy przedwczesnych skurczach.
 • Gdy jest tzw. Łożysko przodujące.

6 "porodowych" rad dla przyszłego taty

 1. Nie mów "nie" bez namysłu. Uczestniczenie w porodzie to niesamowite przeżycie i ogromna satysfakcja. Jeśli jednak czujesz, że to nie dla ciebie, do niczego się nie zmuszaj.
 2. Nie bój się, że na nic się nie przydasz. Sama twoja obecność sprawi, że kobieta rodząca będzie czuła się bezpieczniej. A po za tym możesz masować jej plecy, zwilżać usta, przypominać o prawidłowym oddychaniu.
 3. Nie zamartwiaj się, że to coś się między wami popsuje.
 4. Nie martw się o siebie. Nawet, jeśli kiepsko reagujesz na widok krwi, nie będziesz miał czasu, by zajmować się swoimi doznaniami. Poza tym nikt ci nie każe być "po tamtej stronie".
 5. Skup się na żonie. Reaguj na wysyłane przez nią sygnały.
 6. Przygotuj się na coś niesamowitego. Gdy po raz pierwszy będziesz trzymał swoje dziecko na rękach, poczujesz, że to coś, czego nie zapomni się do końca życia.

Już nie jedno, nie dwoje, ale troje!
Świat przekręci się wam do góry nogami. "Nowe" będzie "lepsze"! Wszystko zależy od was.

 

7 WAŻNYCH RAD DLA TATY

 1. Bądź tatą od początku. Nie bój się, że upuścisz dziecko, czy zrobisz mu krzywdę. Maleństwo w twoich dużych i silnych rękach czuje się bezpiecznie. Im szybciej przełamiesz swoje opory i zaangażujesz się w opiekę nad maleństwem, tym szybciej poczujesz z nim więź.
 2. Bądź dumny z tego, że jesteś ojcem. To naprawdę fantastyczna przygoda na długie lata. Będziesz patrzeć, jak twoje dziecko uśmiecha się, zaczyna raczkować, stawiać pierwsze kroki. Już nie długo będziesz je uczyć jazdy na rowerze!
 3. Nie pozwalaj odsunąć się od malucha. Jeśli sprowadzisz swoją role do bycia "głową rodziny", a twoim zadaniem stanie się tylko zarabianie pieniędzy, będzie to ze strata zarówno dla ciebie jak i dla dziecka. Ono od początku potrzebuje nie tylko mamy, ale i taty!
 4. Pamiętaj, że twoja żona jest kobietą. Pocałuj ją, przytul, powiedz coś miłego. Na pewno ucieszą ja kwiaty, perfumy. Nie zapominaj o urodzinach, imieninach żony, rocznicy waszego ślubu.
 5. Wychodźcie z domu. Wiele kobiet po urodzeniu dziecka ogranicza się tylko do swoich macierzyńskich obowiązków. Uważają, że są niezastąpione, że nikt nie zapewni maleństwu tak dobrej opieki jak one. Na pewno zresztą tak jest...Ale nic się nie stanie, jeśli raz na tydzień czy dwa pójdziecie gdzieś razem tylko we dwoje.
 6. Uwierz, że dacie sobie radę. Myśl o tym, jak wiele dobrego wniesie dziecko do waszego związku.
 7. Nie zwracajcie się do siebie: "tatusiu", "mamusiu", a tym bardziej: "ojciec", "matka". To może być przykre dla któregoś z was. Mówcie do siebie tak samo miło jak wcześniej.

W porządku, ale...skąd te łzy? BABY BLUS

Tata może najwięcej.
Kobieta, która wpadnie w depresję, nie potrafi sama ocenić swojej sytuacji, a tym samym sobie pomóc. Jesteś jej teraz bardzo potrzebny!

 • Pomóż w opiece nad dzieckiem. Gdy wrócisz do domu z pracy, zajmij się malcem. Namów żonę na odpoczynek lub wyjście do koleżanki, fryzjera, kosmetyczki.
 • Nie mów jej: "weź się w garść". Wysłuchaj, gdy chce ci powiedzieć o tym, co ją martwi. Niech opowie o swoich lękach i troskach. Będzie jej lżej.
 • Nie krzycz na żonę, gdy płacze. Przytul ją. Powiedz, że ją kochasz i że wszystko jest w porządku.
 • Nie zapominaj, że jest kobietą. Od czasu do czasu przynieś jej kwiaty, drobny prezent, przygotuj kolacje.
 • Poszukaj pomocy. Jeśli widzisz, że stan psychiczny młodej mamy nie poprawia się, mimo, że od porodu minęły już 2-3 miesiące, idźcie razem do psychologa.

Materiały z Biblioteczki miesięcznika "Mamo to ja". Ciąża bez tajemnic.
Strona www miesięcznika "Mamo to ja"