Wyprawka Malinowego Bobasa
Mały człowiek na świecie
Wasze maleństwo pojawi się już nie długo w Waszym domu. A więc pora iść na zakupy!!! Spróbujemy podpowiedzieć Wam, co powinno znaleźć się w Waszym domu, przed pojawieniem się nowego członka rodziny.
Na pewno odwiedziłaś już nie jeden sklep z ubrankami dla dzieci, obejrzałaś wiele wózków, łóżeczek etc. Oboje z mężem robicie przymiarki do tego, co zmienić w Waszym mieszkaniu, gdzie wstawić łóżeczko, co kupić itd. Niezależnie od tego, czy Twoje mieszkanie jest duże czy małe, czy mieszkacie sami czy z rodzicami, warto wziąć pod uwagę, pewne ogólne zasady i wskazówki, dotyczące przystosowania domu do potrzeb noworodka.
Początkowo, ze względów praktycznych, warto umieścić łóżeczko dziecka w Waszym pokoju. Nawet w najbardziej ciasnym mieszkaniu, znaleźć się powinno miejsce na oddzielne łóżko dla dziecka i kącik do przewijania. W pokoju , w którym będzie spało dziecko, warto zamontować małą, boczną lampkę (przyda się ona w nocy, kiedy będziesz musiała przewinąć dziecko, unikniesz w ten sposób nie potrzebnego rozbudzania go), oraz fotel dla Ciebie, ( żeby nakarmić dziecko, nie będziesz musiała wędrować z nim po całym mieszkaniu).
Kącik do przewijania, najlepiej urządzić w pobliżu łóżeczka, w taki sposób, żeby wszystko było "pod ręką". Nie martw się, jeśli nie możesz zapewnić dziecku osobnego pokoju. Tak naprawdę, jeszcze długo nie będzie go potrzebowało- niemowlęta chcą spać i bawić się blisko rodziców. Na pewno przyda mu się jakiś przytulny, zaciszny kącik z kolorowymi obrazkami i zabawkami, którym można się przyglądać. Łóżeczko dla dziecka to ważna inwestycja. Twoje dziecko, będzie z niego korzystało do około trzeciego roku życia. Możecie kupić łóżeczko drewniane z regulowanym poziomem. Potrzebna Ci będzie również plastykowa, obszerna, stabilna wanienka. Miejsce w którym będziecie kąpać swoje dziecko, powinno być cieplejsze niż sypialnia. Stawianie wanienki na stołkach czy krzesłach, to kiepski pomysł, bo wanienka może z nich spaść. Lepiej kupić specjalny stelaż.
Kolejny ważny zakup, to wózek głęboki lub uniwersalny. Powinien być obszerny, dobrze amortyzowany, koniecznie z atestem.
Jeśli masz samochód, to konieczny będzie również odpowiedni do wieku i wagi dziecka fotelik. Kupując ubranka, wybieraj te z włókien naturalnych, najlepiej dzianinowe. Pamiętaj, że noworodek bardzo szybko rośnie, więc nie warto kupować zbyt wielu ubranek w jednym rozmiarze, zwłaszcza tak małym ( rozmiar 56/62). Jeśli będzie ich za dużo, maluszek nie zdąży nawet ich przymierzyć! Ubranka które dotykają skóry, powinny być z bawełny. Nie mogą mieć ostrych szwów, ani twardych guzików. Nie daj się też zwieść, falbankom ani koronkom-mogą uwierać. Przed użyciem należy ubranka wyprać i wyprasować.
Wszystkie kosmetyki dla Twojego dziecka powinny być atestowane i mieć napis "dla niemowląt" lub dokładną informację, od którego miesiąca życia mogą być stosowane. Warto pamiętać, że dobór kosmetyków w dużej mierze zależeć będzie od cech indywidualnych Twojego dziecka. Wprowadzaj je ostrożnie, żeby zaobserwować ewentualną reakcję alergiczną. Najlepiej wybierz te bez dodatków zapachowych i barwników, z opinią IMiD lub CZD.
WAŻNE !!! Zanim przystąpisz do kupowania, zorientuj się, co do planów Twoich przyjaciół, znajomych, rodziny. Może się okazać, że w szafie przyszłej babci, jest już przygotowana cała wyprawka. Wiele osób będzie chciało coś Wam podarować-kupić lub oddać nie zniszczone rzeczy po własnym dziecku. Możesz wprost popytać swoje koleżanki, kuzynki, które niedawno urodziły. Niemowlaki prawie nie niszczą ubranek, a bardzo szybko z nich wyrastają. Nie krępuj się! To normalne, że młode mamy wymieniają się garderobą swoich dzieci. Powiedz im wprost, co już masz a czego Ci jeszcze potrzeba , bo w przeciwnym razie, może się okazać, że Twoje dziecko ma 30 body i 5 wanienek...
W sklepach z artykułami dla dzieci, znajdziesz tysiące różnych przedmiotów. Duża część z nich tak naprawdę nie jest koniecznie potrzebna, choć może cieszyć oko. Zastanów się dobrze, nim zdecydujesz, czy chcesz wydać na nie pieniądze.
Wyprawka malinowego bobasa
Łóżeczko + materacyk do łóżeczka pół twardy (łóżeczko najlepiej z regulowaną wysokością spania i wyjmowanymi szczebelkami, idealne dla dziecka starszego, bo samo może wstać) Dobrze, jeśli łóżeczko ma opuszczany bok i szufladę na pościel, ze szczebelkami co 6-8cm, pomalowane nietoksyczną farbą albo lakierem.
Pościel (wypełnienie) Kołderka + poduszka (przyda się później). Niemowlęta nie powinny używać poduszek, można natomiast kupić specjalny klin, który umieszcza się pod materacem.
Pościel-poszewki, najlepiej 2 komplety.
Prześcieradło na materacyk, najlepiej na gumkę, przynajmniej 2 szt.
Ceratki lub podkłady gumowe pod prześcieradło do łóżeczka.
Przewijak na łóżeczko, chyba że macie wysokie łóżko w sypialni, jeśli nie, to polecam ze względu na kręgosłup.
Wózek ze spacerówką lub spacerówkę osobno, później jak zacznie siedzieć (gondola najbardziej zdaje egzamin przy dzieciaczkach urodzonych w chłodnym okresie, czyli jesień-zima, bo te urodzone latem i na wiosnę, zimą nie uleżą, a właściwie nie usiedzą w gondolce ...).
Torba podręczna, żeby zmieściło się w niej wszystko, co niezbędne jest na spacerze i podczas wizyty u lekarza.
Osłona przeciwdeszczowa na wózek.
Fotelik samochodowy 0-13kg. Musi mieć certyfikat bezpieczeństwa. Dla noworodków i małych niemowląt, najlepsze są foteliki-kołyski. Dziecko podróżuje w nich w pozycji półleżącej.
Trójkąt lub inny znaczek na szybę samochodu! Znak, że dziecko jest w samochodzie ( może być z naszej Malinowej Szkoły...).
Kocyk lżejszy, polarowy - mały.
Kocyk grubszy i większy.
Butelka awaryjnie, bo nigdy nie wiadomo, jak z mlekiem naturalnym będzie. Nawet jeśli zamierzasz karmić piersią, kup chociaż jedną: przyda Ci się, kiedy będziesz chciała odciągnąć pokarm albo podać dziecku herbatkę koperkową. Jeżeli natomiast zamierzasz karmić dziecko sztucznie, kup minimum trzy. Kup również szczoteczkę do czyszczenia butelek. Może się również przydać, styropianowy termos.
Wkładki laktacyjne.
Biustonosz do karmienia, co najmniej 2 szt.
Koszula nocna do karmienia, przynajmniej 2 szt.
Rożek (na początku najlepiej usztywniany, później to usztywnienie można wyjąć), świetna rzecz przy karmieniu a później można użyć jako kołderka np. do wózka).
Delikatny proszek do prania rzeczy niemowlaka lub płatki mydlane ( bez fosforanów).
Pieluchy tetrowe z 10 sztuk ( przydadzą się do obtarcia ulanego mleka czy podłożenia pod pupę w czasie przebierania), dla tych co planują tradycyjne tetrowe pieluchy ok. 50 szt.
Pieluchy flanelowe ok. 5szt.
Pieluchy jednorazowe, najlepiej 1 paczka na początek, żeby sprawdzić, czy maluch nie ma uczulenia Uwaga! Na opakowaniu podana jest waga dziecka a nie waga pieluchy z zawartością...
Podkłady higieniczne jednorazowe, mniej więcej wielkości pieluszki tetrowej ( super sprawdzają się na odwiedzinach, np. u znajomych, gdzie na ich kanapie, trzeba przewinąć malucha...).
Chusteczki wilgotne ( wygodne do użycia w podróży i na odwiedzinach).
Krem do pupy.
Wanienka (wygodne są te, z wgłębieniem na mydło) + stelaż.
Ręcznik z kapturkiem- 2szt.
Myjka np.frotte-2szt- dużo bardziej higieniczna, niż gąbka.
Termometr, żeby sprawdzić wodę w wanience.
Mydło, płyn do kąpieli i ew. kosmetyki do pielęgnacji skóry (oliwka, balsam).
Nożyczki do obcinania paznokci ( z okrągłymi końcami).
Gruszka do nosa, lub coś innego do oczyszczania noska.
Szczoteczka do włosów z miękkiego włosia.
Gaziki do osuszania pępuszka i przemywania oczu.
Środek do dezynfekcji i pielęgnacji kikuta pępowinowego (np. 70% spirytus, octenisept, fiolet gencjany etc).
Patyczki z szerokim zabezpieczeniem , do czyszczenia uszu i nosa.
Termometr elektroniczny (może być douszny) dla maluszka.
Body z długim rękawem -1-2 sztuki, rozm.56; 5szt. rozmiar 62 (otwór na główkę musi być duży-z zakładkami lub zatrzaskami-żeby nie trzeba jej było przeciskać na siłę). Zamiast body możesz kupić zawiązywane z boku koszulki.
Body 1-2 sztuki z krótkim rękawem, rozmiar 56; 5sztuk rozmiar 62.
Śpioszki 1-2 sztuki rozmiar 56; 5-6 sztuk rozmiar 62.
Skarpetki frotte i bawełniane 3-4 pary ( skarpetki powinny być bez ściągaczy).
Rękawiczki tzw. "łapki-niedrabki"- 2pary ( są potrzebne w szpitalu, żeby maluszek nie podrapał się po buzi).
Pajacyk 3-4 sztuki, rozmiar 62 ( to jednoczęściowe ubranko z długim rękawem i nogawkami). Najwygodniejsze są rozpinane na całej długości.
Cieplejsze pajacyki-2 sztuki, rozmiar 62.
Bluza/sweterek na chłodniejsze dni, 2-3 sztuki, rozmiar 62 (kup takie, które są zapinane z przodu).
Czapeczki bawełniane cienkie- 2 sztuki.
Czapeczki spacerowe bawełniane trochę grubsze-1szt i cieplejsza-1szt.
Kaftaniki 3szt rozmiar 62.
Kombinezon (ciepły na jesień lub zimę) albo cienki na lato.
Kilka ubranek dodatkowych, związanych z porą roku, w której urodzi się dziecko ( np. zimą kombinezon, rękawiczki, grubsza czapka).
Dla chłopca koniecznie 1 "dyżurne-wyjściowe" spodenki, a dla dziewczynki, 1"słodką" sukienką.
Buciki niemowlęce- bardziej dla oka mamy, niż dla dziecka.
Kojec - zwłaszcza jeśli mieszka się w domu piętrowym, świetnie zdaje egzamin bo dziecko spokojnie bawi się "na oku".
Elektroniczna niania - zwłaszcza w domach piętrowych.
Śpiworek do spania do starszego malca (dziecko się nie wykopuje i nie martwimy się, że dziecko zmarznie w nocy) można dokupić po porodzie.
Pojemniki na pieluszki i kosmetyki mogą być przyczepiane do łóżeczka.
Śliniaczki ok.3szt.
Herbatka koperowa lub Plantex gdyby dziecko miewało kolki.
Smoczek do uspokajania -1szt.
PAMIĘTAJ! LISTA ZAKUPÓW TO PODSTAWA! DZIĘKI NIJ KUPISZ TO, CO NAPRAWDE POTRZEBNE!!!
POWODZENIA!!!
Co należy zabrać ze sobą
do szpitala?
Tuż przed porodem trudno Ci będzie buszować po sklepach w poszukiwaniu pościeli w kotki, dlatego warto zrobić zakupy już na początku trzeciego trymestru. Sklepy z artykułami dla dzieci, pękają w szwach.
Pamiętaj, że nie wszystko trzeba kupić naraz. Na przykład gryzaki i leżaczek, przydadzą się dopiero za kilka miesięcy. Planując zakupy, odwiedź kilka sklepów i porównaj ceny- różnice są kolosalne.
Po zakupach zrób i sobie jakąś przyjemność. Spróbuj się wyspać na zapas, nałóż na twarz super maseczkę, idź do kina. I koniecznie poinformuj maleństwo jak udały się zakupy...